İzleyicilerim

16.07.2012

NATIONAL GEOGRAPHIC İLE TATTOO

Kızlar kimmimiz istedik yaptırdık, kimimiz istediğimiz halde yaptırmadık, kimimiz tereddütlerde kaldık yaptırmak için  vs. vs. Ben yaptırmak isteyipte tereddüt edenlerdenim. Bir sürü ıvırtısı zıvırtısı, kremi, yaz ayında yaptıramaması.

 Ben yaptırmak istedim paramı biriktirdim. Bu seferde meslek durumum ortaya çıktı. Düşünsenize çocugunuz var anaokuluna gidicek bi bakıyosunuz göndermek istediğiniz anaokulunda ki öğretmenin kocaman kocaman dövmeleri var.(ben sadece minik bir dövme değil büyük birşey düşünüyorum) Bunu gören veli gönderirmi sizce o okula? Ben olsam asla göndermem :)) Yaptıramasamda bakın neler seçtim...

Ve daha demin bir DVD seti buldum odamda ünlü NATIONAL GEOGRAPHIC dergisinin DVD'lerine sonra içinde "Dövme" isimli, birden meslek bir yana bu DVD yi görünce asıl nedenim geldi aklıma :))


DVD'nin arkasında

" Dövmeler ayrılıkçı bir dünyada nereye ait olduğunuzu gösterir. Onu taşıyan "bizden biri" veya "onlardan biri" olduğunu ilan eder ve neredeyse her zaman tabudur. Dövmelerin bir zamanlar ölüm kalım meselesi olduğu  kelle avcılarının dünyasını keşfe çıkın. Bir genç, bıçağın altına yatarak şeritlerini hak ederken Afrika'da gerçekleşen kanlı kabul törenine şehitlik edin. Dövmeler, karanlık dürtülerimize tanıklık ederken bir yandan da insanoğlunun yaratıcılığının totemleri olurlar. Bir dövmeyle, kabul edilen ile tabuyu ayıran çizgileri kelimenin tam anlamıyla çizebiliriz." diyor.

İzlediğim kadarıyla da;
  • Afrikada ki  insanları dövmeyi deri kesme işlemiyle yaptıkları.
  • Borneo da insanların ormanlarda düşmanlarını vücutlarındaki siyah beyaz dövmelerden tanıyıp, anladıklarını.
Yanlışlıkla dostlarını bile öldürdükleri oluyormuş.

Yorum Gönder